جزئیات استیضاح وزیر اقتصاد مسعود کرباسیان در ۴ شهریور

جزئیات استیضاح وزیر اقتصاد دکتر مسعود کرباسیان در ۴ شهریور – بیوگرافی

تحصیلات – زندگینامه – فرزندان – سایت – سوابق  – مهدی کرباسیان

بیوگرافی مسعود کرباسیان :

مسعود کرباسیان، سیاستمدار اصلاح‌طلب و وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در دولت دوم حسن روحانی است.

وی در دولت یازدهم معاون علی طیب نیا وزیر وقت اقتصاد و رئیس گمرک کشور بود که در دولت دوازدهم به عنوان وزیر اقتصاد به مجلس دهم معرفی شد و در ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ رای اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کرد.

مسعود کرباسیان دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت و برنامه‌ریزی است و پیش از این معاون وزیر صنعت، معاون وزیر نفت، معاون وزیر بازرگانی و معاون وزیر اقتصاد بوده‌است.

همچنین مسئول کمیته بررسی عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی است.

برادر وی، مهدی کرباسیان، ریاست هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) را عهده‌ دار است

 : سایت رسمی مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی

جزئیات استیضاح وزیر اقتصاد مسعود کرباسیان در ۴ شهریور

در پی سری استیضاح های دولت روحانی این بار نوبت به وزیر اقتصاد مسعود کرباسیان رسید

مسعود کرباسیان با توجه به گفته های نمایندگان از زمان حضور خود در سمت وزیر اقتصاد عملکرد ضعیفی داشته است

اما سوال اینجاست که فرض بر استیضاح این وزیر و حتی برکناری و جایگزینی آیا اقتصاد ایران بهتر خواهد شد؟

بله مشکل فراتر از دولت و نظام هست و نیاز به تغییرات بنیادی در جامعه و حکومت ایران احساس می شود و بدون آن بدون شک وضع اقتصاد و دیگر قسمت های ایران تفاوتی نخواهد کرد.

یوسف نژاد عضو هیات رییسه مجلس گفت:

جلسه استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد یکشنبه ۴ شهریورماه در مجلس برگزار خواهد شد.

باید مشخص بشود، تنها لابی و و رایزنی ها با این نمایندگان، باعث شده که ۵۷ تن از استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی منصرف بشوند یا اینکه آنها عملکرد اقتصادی مثبت و رو به رشدی را در مجموعه وزارتخانه مذکور دیده اند که در نهایت نفع آن به مردم و کشور رسیده است؟

اگر اینها نبوده، باید نمایندگان پرشماری که امضای خود را از پای طرح استیضاح یک وزیر اقتصادی برداشته اند، به صراحت اعلام کنند که چرا به چنین جمع بندی و تصمیمی رسیده اند؟

جزئیات استیضاح وزیر اقتصاد مسعود کرباسیان در ۴ شهریور

جزئیات استیضاح وزیر اقتصاد مسعود کرباسیان در 4 شهریور
جزئیات استیضاح وزیر اقتصاد مسعود کرباسیان در ۴ شهریور

استیضاح «مسعود کرباسیان» وزیر اقتصاد و داریی در اواخر خرداد ماه و بدنبال تغییر و تحولاتی اقتصادی نامتعارف و نوسانات شدید قیمتی بویژه در بخش ارز، طلا و سکه در مجلس کلید خورد؛

پس از آن بود که خیلی ها اعتقاد داشتند بر خلاف وزیر اقتصاد چهار ساله اول دولت روحانی، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد فعلی هیچ گاه نتوانسته نبض اقتصاد کشور را در دست بگیرد و به دنبال این مسأله عملکرد نامناسبی را در این وزارتخانه از خود بر جای گذاشته است.

حتی پیش از طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی مسعود کرباسیان گمانه زنی های زیادی در ارتباط با اینکه او از بدنه دولت جدا خواهد شد و قرار است رئیس جمهور فرد دیگری را در رأس این وزارتخانه قرار بدهد، مطرح شد تا اینکه استیضاح او از سوی مجلس پیگیری نشود؛

اما به هر حال این استیضاح وزیر اقتصاد مسعود کرباسیان در هفده محور تهیه شده و در وهله نخست، به امضای ۶۵ نماینده رسیده و چند روز بعد تعداد امضاهای آن به نود نماینده افزایش یافت.

با وجود گمانه زنی ها برای انجام تغییرات در دولت که مسعود کرباسیان یکی از گزینه های مطرح و همیشگی آن بود، مجلس کار خودش را کرد

و استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی مسعود کرباسیان تحویل هیأت رئیسه مجلس شد که البته برای بررسی بیشتر موضوع به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

بعد از مدت ها کش مکش، بالاخره دوشنبه یازدهم تیر ماه نخستین جلسه مشترک وزیر با نمایندگان متقاضی استیضاح در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد و با بررسی چند محور استیضاح، نمایندگان اعلام کردند که از توضیحات وزیر قانع نشدند.

منبع : تابتاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *