ایا گرانی ادامه دارد ؟ بررسی روند گرانی در سال ۱۳۹۷

گرانی در ایران تا کی ادامه دارد – آیا گرانی تمام میشود – علت گرانی ها – گرانی مسکن

افزایش قیمت دلار تا کی ادامه دارد – گرانی تاکی ادامه دارد – رکود بازار تا کی ادامه دارد – اخبار گرانی

افزایش دلار تا کی؟ – آینده دلار در سال ۹۷

آیا گرانی ادامه دارد ؟

در سال ۱۳۹۷ با یکی از بدترین دوره های تورمی و گرانی در ایران مواجه شده ایم این گرانی ها با تحریم ترامپ علیه ایران و بعد از خارج شدن او از برجام اتفاق افتاد.

اما نمی توان این گرانی ها را یک جانبه بررسی کرد و گفت فقط به خاطر تحریم بوده است. تحریم در اصل می توانسته یک موتور برای گرانی بوده باشد و آن را به راه انداخته باشد.

اما در پشت این قضایا با بررسی که انجام گیرد مشخص می شود که دلالان و سوجویان این موقعیت هم تاثیر داشته اند. این سودجویان می تواند از دولتیان گرفته تا خود مغازه دار سر کوچه باشد.

بر گردیم به سوال اصلی گرانی ها تا کی ادامه خواهد داشت؟

شاید گرانی ها متوقف شود اما به حال قبل ممکن است برنگردد و قیمت ها در یک حد بالا بماند. ولی برای متوقف کردن این تورم افسازگسیخته و غیرقابل مهار به نظر می اید تنها یک راه وجود دارد و آن صحبت جمهوری اسلامی و سران آن با ترامپ می باشد.

یعنی جمهوری اسلامی حاضر شود با ترامپ ملاقات کند و شرط های آمریکا را قبول کند. اینکه چه کسی چگونه چنین اتفاقی خواهد افتاد اما این یک ناگزیر برای برون رفت از این وضعیت هست برای مردم ایران هست.

با توجه به خبرهای منتشر شده سردار سلیمانی پس از حمله به مقر حزب کومله کردستان توسط ایران با نماینده ویژه آمریکا ملاقات داشته است و می توان گفت این آغاز ملاقات ایران با آمریکا خواهد بود.

اما احتمال ملاقات روحانی با ترامپ در آینده در اجلاس کشورها در مجمع سازمان ملل وجود دارد و پس از آن به احتمال زیاد با افت شدید قیمت ها مواجه خواهیم شد.

ایا گرانی ادامه دارد ؟

ایا گرانی ادامه دارد ؟
ایا گرانی ادامه دارد ؟

فرض را بر این بگذاریم که جمهوری اسلامی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل هم با امریکا و ترامپ ملاقات و صحبت نکند در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در این صورت می توان گفت به احتمال زیاد پول ایران به کمترین میزان خواهد رسید و گرانی و تورم به نهایت خود می رسد به شکلی که دیگر هیچ ارزشی نخواهد داشت. و این گرانی تا زمان پایان ریاست جمهوری ترامپ ادامه خواهد داشت.

البته تا آن موقع اقتصاد ایران فروپاشیده و نابود شده است و برگشت به حالت قبل بسیار سخت خواهد بود. و همچنین ممکن است برای بار دوم ترامپ انتخاب شود که این موضوع با عملکرد خوب او امکان خواهد داشت.

پس ادامه گرانی ها به نوع تصمیمات سران جمهوری اسلامی بستگی دارد. البته حالت دیگری به غیر از مذاکره با آمریکا برای توقف گرانی وجود دارد و آن این است که مردم به خیابان بریزند و معادلات را خود تغییر دهند و منتظر تصمیمات سران نباشند.

اختصاصی نی نای

نویسنده: رهب

ایا گرانی ادامه دارد ؟

یک دیدگاه برای “ایا گرانی ادامه دارد ؟ بررسی روند گرانی در سال ۱۳۹۷”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *