بررسی پیامد های تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا

پیامدهای خطرناک ورود سپاه به لیست تروریستی آمریکا

بررسی پیامد های تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا

در جهان قانون بین المللی بر آن است که در یک کشور یا حکومت تنها دو نوع نیروی نظامی اصلی باید باشد
یکی نیروی پلیس برای امنیت داخل کشور و دیگر نیروی ارتش برای امنیت مرزهای هر کشور
و با توجه به این قاعده بین المللی کشوری اگر خارج از این دو نوع نیروی نظامی یا شبه نظامی داشته باشد کاری غیر قانونی انجام داده است
و این نیروی نظامی یا غیر نظامی می تواند جزء گروه های تروریستی قرار بگیرد
آمریکا حزب الله لبنان یا طالبان که نیرو های نظامی و شبه نظامی هستند را در لیست گروه های تروریسی قرار داده است
و در سال ۱۳۹۶ بار دیگر بحث تروریستی حساب شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریکا به میان آمده است.
هر چه هست این موضوع بررسی پیامد های تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا چه خوب یا بد و چه قانونی یا غیر قانونی باشد تبعاتی برای ایران خواهد داشت که می تواند فاجعه بار باشد.

در زیر تحلیل مازیار آقازاده درباره تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا می خوانید :

در روزهای گذشته و همزمان با اعلام انتشار قریب الوقوع استراتژی جدید دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، گمانه زنی ها درباره احتمال قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی از سوی دولت آمریکا تقویت شده است.
اما معنا و پیامدهای این تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا و دولت دونالد ترامپ چه خواهد بود؟
این اقدام دو پیامد بسیار مهم و خطرناک برای ایران و آمریکا و حتی منطقه و جهان خواهد شد:

۱- افزایش مشکلات و فشار اقتصادی بر ایران با تروریستی شدن سپاه

نخست اینکه به لحاظ اقتصادی فشارهای تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران به شدت افزایش خواهد یافت
با توجه به اینکه سپاه در بسیاری از فعالیت های اقتصادی ایران حضور دارد
بسیاری از شرکت های خارجی که در بخش های مهم اقتصادی ایران سرمایه گذاری کرده و یا قصد سرمایه گذاری دارند؛ در مظان همکاری با یک سازمان تروریستی قرار خواهند گرفت
و از این حیث موانع جدیدی برای اقتصاد ایران پس از گشایش نسبی برجام ایجاد خواهد شد.
از سوی دیگر سپاه یک نیروی نظامی و اقتصادی بسیار مهم در جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود
و قرار گرفتن چنین سازمان نظامی در لیست تروریستی دولت آمریکا بسیاری از عملکردهای اقتصادی ، جابجایی های مالی و خرید های سازمانی و تسلیحاتی و دیگر مراودات این سازمان عظیم نظامی – اقتصادی در ایران را مختل خواهد کرد.

۲-احتمال بروز جنگ در منطقه و جهان با تروریستی شدن سپاه

اما پیامد مهم دیگر قرار گرفتن سپاه در لیست سازمان های تروریستی آمریکا، مسدود شدن راه های تعامل نیروهای نظامی ایران و آمریکا در منطقه و بالا رفتن احتمال رویارویی نظامی دو کشور در خلیج فارس خواهد بود.
هم اینک ایالات متحده آمریکا حضور ناوگانی گسترده ای در پهنه خلیج فارس و دریای عمان دارد
و در ماه های گذشته مدعی برخوردها و مواجهه های “خطرناک ،غیر حرفه ای و غیر ایمن” شناورهای سپاه با ناوگان خود در خلیج فارس و تنگه هرمز بوده است.

بررسی پیامد های تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا

بررسی پیامد های تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا
بررسی پیامد های تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا

در صورت تروریستی قلمداد شدن سپاه از سوی آمریکا، نیروهای نظامی آمریکا در مواجهه های احتمالی با شناورهای سپاه در منطقه این شناورهارا نه شناورهای نظامی یک دولت دارای حاکمیت در منطقه، بلکه شناورهای یک سازمان تروریستی قلمداد خواهند کرد و متناسب با آن برخورد خواهند کرد.
پر واضح است که در چنین شرایطی احتمال رویارویی های بی ملاحظه تر بسیار بالا خواهد رفت و ممکن است در آن صورت به جای شلیک های اخطار، اقدام به شلیک گلوله های واقعی به سمت شناورهای سپاه کند
و در چنین صورتی کمترین احتمال وقوع یک درگیری گسترده بین ناوگان های سپاه و آمریکا در خلیج فارس خواهد بود.
منبع : عصر ایران با تصرف
: نی نای

یک دیدگاه برای “بررسی پیامد های تروریستی شدن سپاه توسط آمریکا”

  1. سلام.دلیل به وجود اومدن سپاه به عنوان یک نیروی نظامی کمک به نیروهای دیگه است در تمامی زمینه ها.و اینکه سپاه در تمامی بخش ها ورود پیدا کرده بر طبق انون اساسی درت تلقی میشه.در یکی از اصلهای قانون اساسی گفته شده زمانی که قوای نظامی درگیری با بقه ندارند باید درگیر کارهای دیگه بشند و در حقیقت از بودجه ی خودشون در بقیه زمینه ها استفائه کنند تا پول حروم نشه.نمونه هاش هم فراوونه.تو بخشهای متفاوت.اما یکی از نمونه هاش که قابل لمس هم هست اتوبان حرم تا حرمه.برای این این مثال رو زدم که این اتوبان در حال ساخته شدنه و اگه با اتوبان تهران شمال مقایسه اش کنید میبینید چقدر سپاه حتی از دولت هم جلوتره.وکاراش بهتر پیش میره.دلیل هم مشخصه.دست آدمای درستیه.اما موضوع بعد.حالا با وجود این موضوعات(فواید داخلی)و فواید بازدارندگی(فواید خارجی)که سپاه داره مهمه که کسی بگه تروریستی هست یا نه؟؟؟از سال پنجاه و هفت این چیز ها همیشه بوده اما واکنش و یا ری اکشن های ماست که تعیین کنندس و ما بهترین نتیجه ها رو زمانی گرفتیم که به این موارد بی اعتنا بودیم.پس بهترین عمل بی اعتنا بودنه.از طرف دیگه شما بحث از بهتر شدن نسبی اوضاع بعد از برجام کردید.من به عنوان یک شخص عادی محصل در این جامعه هیچ تفاوتی ندیدم به جز اینکه عده ای از مردم دست از کار خودشون کشیدند و تنها امید داشتند که شرایط بهتر بشه و نشد و نخواهد شد. و اون چیزی که این وسط از بین رفت تلاش و پشتکار مردم بود که جاشو به یک امید پوچ داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *