عقد یا وام مرابحه چیست ؟

وام مرابحه یا عقد مرابحه – جزئیات وام مرابحه – اوراق مرابحه

عقد یا وام مرابحه چیست ؟

در سال ۱۳۹۰ به پیشنهاد بانک مرکزی و به استناد ماده ۹۸ قانون برنامه پنجم توسعه با تصویب دولت عقد مرابحه به همراه دو عقد خرید دین و استصناع به‌عنوان عقود بانکی به آیین نامه فصل سوم قانون عملیات بانکی بدون ربا الحاق شد.
مرابحه قراردادی است که به موجب آن عرضه‌ کننده بهای تمام شده اموال و خدمات را به اطلاع متقاضی می‌ رساند
سپس با افزودن مبلغ یا درصدی اضافی به‌ عنوان سود، آن را به‌ صورت نقدی، نسیه دفعی یا اقساطی، به اقساط مساوی یا غیرمساوی در سررسید یا سر رسیدهای معین به متقاضی واگذار می‌ کند.
بانک‌ها می‌ توانند به‌ منظور رفع نیازهای واحدهای تولیدی، خدماتی و بازرگانی برای تهیه مواد اولیه، لوازم یدکی، ابزار کار، ماشین‌ آلات، تاسیسات، زمین و سایر کالاها و خدمات مورد احتیاج این واحدها و نیازهای خانوارها برای تهیه مسکن، کالاهای با دوام و مصرفی و خدمات به سفارش و درخواست متقاضی مبادرت به تهیه و تملک این اموال و خدمات کرده، سپس آن را در قالب عقد یا وام مرابحه به متقاضی واگذار کنند.

عقد یا وام مرابحه چیست ؟

وام مرابحه چیست ؟
وام مرابحه چیست ؟

بانک‌ ها مکلف شده‌ اند قبل از انعقاد عقد مرابحه اطمینان حاصل کنند که اصل منابع و سود متعلقه در طول مدت قرارداد، قابل برگشت است.
اعطای تسهیلات در قالب عقد مرابحه با توجه به بهای تمام شده و سود بانک تعیین خواهد شد
همچنین بانک‌ ها مکلف شده‌ اند تمهیدات لازم را برای استفاده از ابزارها و کارت‌ های الکترونیکی در قالب عقد مرابحه فراهم کنند که این امر راه را برای صدور کارت‌ های اعتباری گشوده است.
اخیرا نیز بانک صادرات، تبلیغاتی را در مورد پرداخت تسهیلات در قالب این عقد بدون دریافت کارمزد نقدی معمول تسهیلات بانکی منتشر کرده که بهانه‌ ای شد برای گفت‌ و‌ گوی «دنیای اقتصاد» با رضا صدیق معاون مدیر عامل این بانک در امور بازاریابی تا جزئیات بیشتری از نحوه پرداخت تسهیلات در قالب این عقد بانکی در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

مزایای عقد یا وام مرابحه نسبت به سایر عقود بانکی چیست؟

عقد مرابحه در بانکداری اسلامی مانند فروش اقساطی از عقود مبادله‌ ای (با پیش‌بینی بازده معین) به‌ شمار می‌ آید.
اما به دلیل تنوع کاربرد، انعطاف‌ پذیری فوق‌ العاده، نحوه باز پرداخت مختلف و همچنین تحقق واقعی بانکداری اسلامی بر عقود مبادله‌ ای دیگر برتری دارد .
به‌ عنوان مثال، کاربرد فروش اقساطی به لحاظ کاربرد موضوعی و پوشش منحصر به کالاها و بخش‌های خاصی است در حالی که وام مرابحه را می‌ توان برای تمامی کالاهای مصرفی و با دوام مورد نیاز خانوارها، موسسات تولیدی، صنعتی و بازرگانی استفاده کرد.
از طرف دیگر روش بازپرداخت فروش اقساطی عموما به‌ صورت تدریجی است اما در عقد مرابحه انواع روش‌ های بازپرداخت یکجا و تدریجی وجود دارد.
همچنین با استفاده از عقد مرابحه می‌ توان نسبت به انتشار اوراق مرابحه (صکوک مرابحه) اقدام کرد.
امکان بهره‌ برداری از عقد مرابحه برای اشخاص حقوقی نیز در چارچوب ضوابط و مقررات امکان‌پذیر است.

سقف اعطای تسهیلات در قالب عقد و یا وام مرابحه تا چه میزان تعیین شده است؟

سقف عمومی پرداخت تسهیلات در قالب ضوابط و مقررات موضوعه تعریف شده است.
سقف پرداخت تسهیلات برای تامین نیازهای مالی اشخاص حقیقی؛ حداکثر یک میلیارد ریال برای تعمیر مسکن واحد مسکونی، تجاری، اداری و آموزشی است.
برای لوازم خانگی و کالای مصرفی بادوام و خرید خودرو نیز حداکثر ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت می‌شود.

حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات در قالب عقد یا وام مرابحه چند سال است؟

حداکثر مدت بازپرداخت برای تامین نیاز واحدهای تولیدی و خدماتی برای کالا‌ها و خدمات مصرفی حداکثر یک‌ سال و برای تاسیسات و ماشین‌ آلات حداکثر سه سال خواهد بود .
البته مدت قرارداد با نظر ارکان اعتباری بانک قابل افزایش است.
مدت زمان تسهیلات وام مرابحه برای واحدهای بازرگانی با روش بازپرداخت یکجا (دفعی) حداکثر سه ماه و با روش بازپرداخت اقساطی (تدریجی) حداکثر ۶ ماه خواهد بود.
حداکثر مدت قرارداد سایر تسهیلات مرابحه براساس بسته سیاست‌ های اعتباری سال ۱۳۹۴؛ حداکثر سه سال خواهد بود.
جزئیات اجرایی اعطای تسهیلات مرابحه اعم از مدارک مورد نیاز، پیش دریافت، گزارش کارشناسی و… تابع ضوابط و مقررات مربوطه است.
همچنین در خصوص پرداخت تسهیلات مرابحه با اخذ سفته، قرارداد لازم‌ الاجرا و با ضمانت ضامنین معتبر تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال و بالاتر از آن با اخذ وثایق یا وثیقه ملکی مسکونی سهل البیع و بلامعارض شهری به‌صورت شش دانگ بر عهده رکن اعتباری شعبه است.
یکی از مزایای کلیدی پرداخت تسهیلات مذکور برای مشتریان بانک صادرات، صفر بودن کارمزد نقدی آن بوده و مشتریان علاوه‌ بر سود مقرر تسهیلات هیچ‌ گونه وجه اضافه را متحمل نخواهند شد
بنابراین این امر زمینه‌ ساز تامین مالی مشتریان با هزینه بسیار مناسب است.

عقد یا وام مرابحه چیست ؟

منبع : دنیای اقتصاد
: نی نای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *