علت اعتراضات و تجمع های کشاورزان شرق اصفهان در سال ۹۶ و ۹۷

علت اعتراضات و تجمع های کشاورزان شرق اصفهان در سال ۹۶ و ۹۷
اعتراضات کشاورزان استان اصفهان به سلسله اعتراض‌ هایی که کشاورزان استان اصفهان، مخصوصا کشاورزان شرق استان به حق آب و شیوه توزیع منابع آبی در مرکز ایران، از چند سال پیش داشته‌ اند گفته می‌ شود.
کشاورزان ایران در سال های سختی به سر می برند
خشکسالی به قدری زیاد شده است که تقریبا تمام مناطق ایران دچار کم آبی شده اند
اینکه این وضعیت تا کی ادامه دارد مشخص نیست ولی هر چه هست جنگ آب شروع شده است
اما باید دانست که تمام این مشکلات از قبل حکومت جمهوری اسلامی ایران در چهل سال به دلیل مدیریت نامناسب برآمده است

علت اعتراضات و تجمع های کشاورزان شرق اصفهان در سال ۹۶ و ۹۷

این اعتراض‌ ها در زمستان سال ۱۳۹۶ شکل جدی‌ تری به خود گرفت و به شکل‌ های مختلفی هم‌ چون نافرمانی مدنی و تظاهرات مسالمت آمیز خود را نشان داده‌ است.
زمین‌های کشاورزی شرق اصفهان که کشت غالب آنها گندم، جو و یونجه بوده، به محلی به عنوان منشأ ریزگردها تبدیل شده‌اند. به گفته مقام‌ های خانه کشاورز استان اصفهان:
وضعیت زندگی نزدیک به یک میلیون کشاورز ساکن استان اصفهان که بیشتر آنها در مناطق شرقی زندگی می‌کنند، در سال‌های اخیر به علت فقدان آب، دچار بحران شده‌است
عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان با تشریح اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان، گفت:
در شرایطی که امسال آبی برای تحویل حق‌ آبه های کشاورزان اصفهان وجود ندارد،
گلخانه داران، صنعت فولاد، کاشی و سرامیک و شرب یزد از حق‌آبه های کشاورزان اصفهان برای خود کسب درآمد می‌کنند.
حسین محمدرضایی در پاسخ به ادعای رییس مجمع نمایندگان یزد مبنی بر اینکه «آب زاینده رود باید بی کم و کاست به یزد انتقال داده شود»، اظهار کرد:
به دلیل خشکی زاینده رود و عدم کشت پاییزه ۹۷ – ۹۶، کشاورزان اصفهان در تابستان ۹۷ هیچ کشت، برداشتی و در نهایت درآمدی نخواهند داشت
و با توجه به کاهش بارش ها در سال زراعی جاری در سرشاخه های زاینده رود، شاید آبی برای کشت پاییزه ۹۸ – ۹۷ نباشد که این اتفاق موجب حذف درآمد کشاورزان تا تابستان ۹۹ خواهد شد.

علت اعتراضات و تجمع های کشاورزان شرق اصفهان در سال ۹۶ و ۹۷

علت اعتراضات و تجمع های کشاورزان شرق اصفهان در سال 96 و 97
علت اعتراضات و تجمع های کشاورزان شرق اصفهان در سال ۹۶ و ۹۷

سخنان مسئولان و نمایندگان یزد در مورد عدم کاهش آب انتقالی به یزد نهایت بی اطلاعی از وضعیت کشاورزان معترض اصفهان است
و باید مسئولان این موقعیت حساس را به این گونه نمایندگان تفهیم کنند تا اینکه دوباره مشکلات سال های قبل برای انتقال آب به یزد پیش نیاید.
یزد از حق آبه های کشاورزان اصفهان کسب درآمد می کند
عضو هیأت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، افزود:
کشاورزان حق‌آبه دار اصفهانی به دلیل اینکه حق‌آبه آنها برای استان یزد غصب شده است، باید از بی آبی بیکار بمانند و هیچ درآمدی نداشته باشند
و در این شرایط خجالت زن و فرزند خود را بکشند و این در حالیست که گلخانه داران، صنعت فولاد، کاشی و سرامیک و شرب یزد از حق‌آبه های کشاورزان اصفهان برای خود کسب درآمد کنند.
وی با اشاره به اینکه با توجه به کاهش ۹۰ درصدی حجم سد زاینده رود که از زمان ساخت این سد در ۴۸ سال اخیر این میزان بی سابقه است، گفت:
در حال حاضر تامین آب شرب اصفهان بزرگ با مشکل مواجه است .
قرن ها پیش آب شرب یزد، از آب انبارها و قنوات تأمین می شد، بنابراین با وجود کم آبی امسال و در صورت کاهش آب انتقالی زاینده رود به یزد، آنها می توانند قسمتی از آب شرب خود را از این منبع و آب مورد نیاز صنعت را از پسآب فاضلاب تامین کنند.

علت اعتراضات و تجمع های کشاورزان شرق اصفهان در سال ۹۶ و ۹۷

وی کاهش ۹۰ درصدی حجم سد زاینده رود را خطرناک توصیف کرد و گفت:
وزارت نیرو باید از تمام مصرف کنندگان آب زاینده رود از جمله شرب، صنعت و استان های یزد و کاشان بخواهد تا مقدار قابل ملاحظه ای مصرف آب را کاهش دهند
تا با صرفه جویی برای تامین آب شرب ۵ میلیون مصرف کننده در تابستان سال آینده، با مشکل کمبود آب مواجه نشویم
و بتوانیم مطابق با میزان پیش بینی شده در جدول منابع و مصارف آب وزارت نیرو در پایان شهریور ۹۷، حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد زاینده رود برای کشت پاییزه سال آینده کشاورزان ذخیره داشته باشیم.
عضو هیأت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان با بیان اینکه اگر قرار است مطابق مصوبات شورای عالی آب و شورای هماهنگی زاینده رود امسال آب به کشاورزان حق‌آبه دار شرق و غرب اصفهان آب داده نشود
باید به باغات استان چهارمحال و بختیاری نیز آب تخصیص داده نشود چرا که باغ های غرب و شرق اصفهان نیز نیاز به آب دارند، گفت:
اگر آبی هست باید برای همه باشد و اگر آب موجود نیست برای همه نیست،
اگر آب تنها برای کشاورزان اصفهانی نباشد و دیگر مصرف کنندگان از حق‌آبه کشاورزان استفاده و کسب درآمد کنند در این صورت با اعتراض کشاورزان حق‌آبه دار زاینده رود روبرو خواهند شد.
علت اعتراضات و تجمع های کشاورزان شرق اصفهان در سال ۹۶ و ۹۷
منبع : ایسنا
: نی نای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *