فاجعه اقدام به خودسوزی کارگران نیشکر هفت تپه

فاجعه اقدام به خودسوزی کارگران نیشکر هفت تپه

صبح روز یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷، حوالی ساعت ۱۱، در حالی که کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زده بودند، نیروهای یگان ویژه به سوی کارخانه خوراک دام هجوم آوردند.

خودسوزی کارگران هفت تپه

خودسوزی کارگران هفت تپه نشان از وضعیت وخیم این کارگران دارد

این اقدام به خودسوزی نشان داد که دیگر چاره و فرصتی برای این کارگران نمانده است و زندگی برایشان بسیار سخت شده است

اینکه مردم چگونه می توانند با این وضعیت بسازند خود جای بسی سوال است

مردم ایران و این چنین کارگران که شرایط سختی دارند بسیار اند.

این در حالیست که همزمان با دومین روز اعتصاب متحدانه کارگران این مجتمع بزرگ کشت و صنعت، تعدادی از کارگران اخراجی کارخانه خوراک دام که در ۲۸تیر ماه سالجاری همراه با حدود ۳۰ نفر از همکارانشان اخراج شده بودند به این بخش مراجعه میکنند.

این کارگران که خواهان بازگشت بکار بودند بدنبال درگیری لفظی با مدیر این مجموعه به نام غفاری، با ریختن بنزین بر سر و روی خود اقدام به خودسوزی میکنند اما با دخالت کارگران شاغل حاضر در محل موفق به خودسوزی نمیشوند.

در همین حین که کارگران حاضر در محل مشغول تیمار همکاران خود بودند غفاری به جای آنکه جلوی فاجعه بیشتر را بگیرد با یگان ویژه تماس گرفته و آنان را به محل گسیل داشت

فاجعه اقدام به خودسوزی کارگران نیشکر هفت تپه

فاجعه اقدام به خودسوزی کارگران نیشکر هفت تپه
فاجعه اقدام به خودسوزی کارگران نیشکر هفت تپه

و این نیروها با باتوم و گاز اشک آور، گاز فلفل و پنجه بوکس بطور وحشیانه ای کارگران اخراجی حاضر در محل را مورد حمله قرار داده و با ضرب و جرح شدید انان، در حالیکه یکی از کارگران مجروح بار دیگر دست به خودسوزی زد پنج کارگر را دستگیر و به دادگستری شوش انتقال دادند.

اسامی کارگران دستگیر شده به شرح زیر است:

کریم آل کثیر، علی آل کثیر، یحیی سعدی، حمزه آل کثیر، فارس سعدی

بنا برگزارشات رسیده ساعاتی پیش هر پنج کارگر بازداشتی در نتیجه مذاکراتی که نماینده های کارگران هفت تپه در دادگستری شوش انجام دادند در حالیکه با اتهام اخلال در نظم برایشان پرونده قضائی تشکیل شد با قرار فیش حقوقی آزاد شدند.

در حال حاضر با پرونده امنیتی «اخلال در نظم» مواجه هستند.

اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه دیروز ۲۷ مرداد ۹۷، بدنبال آن آغاز شد که در چند روز گذشته با مراجعه تعدادی از آنان به سازمان تامین اجتماعی برای تمدید دفترچه درمانی، کارگران متوجه شدند که به جای شرکت نیشکر هفت تپه به عنوان کارفرما، اسم شرکت هور آذر خوزستان به عنوان کارفرما درج شده است.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در سالجاری بجز حقوقهای فروردین و اردیبهشت ماه حقوقی دریافت نکرده اند و در شرایط بسیار سخت معیشتی قرار دارند.

همچنین بازنشستگان نیشکر هفت تپه نیز خواستار پرداخت حق سنوات خود شدند. حدود ۱۰۰ کارگر بازنشسته شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷، با حضور در فرمانداری شهرستان شوش خواستار پرداخت حق سنوات خود شدند.

اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران هفت‌تپه که ویدئویی از سخنرانی او در روز شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، واگذاری زمین‌های هفت‌تپه به بخش خصوصی را «خط قرمز» کارگران عنوان کرده بود.

کشت و صنعت هفت‌ تپه با حدود پنج هزار نفر نیروی کار در ۱۵ کیلومتری شهر شوش واقع است.

این شرکت اواخر سال ۱۳۹۴ از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

منبع : ایران ما – اروپا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *