مقاله کوتاه درباره هفته دفاع مقدس

مقاله کوتاه درباره هفته دفاع مقدس

مقاله کوتاه درباره هفته دفاع مقدس

مقاله کوتاه درباره هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس در تقویم جمهوری اسلامی ایران به هفته آغازین جنگ ایران و عراق اطلاق می‌شود
هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور تا ۷ مهر ادامه دارد.
درباره علت نامگذاری هفته اول جنگ به عنوان دفاع مقدس وب‌ گاه ساجد (وب‌گاه رسمی دفاع مقدس می‌گوید) :
هر چند شروع جنگ تلخ بود. اما این تلخی شیرینی را به این مردم هدیه داد که در حالت عادی برای رسیدن به آنها باید قرنها تلاش کرد.
بر پایه فرمایش حضرت امام خمینی قدس سره که فرموند :
جنگ تا پایان رفع فتنه بنابراین ما نمی‌توانیم پایانی برای جنگ (دفاع مقدس) تصور کنیم.
امام فرموند :
جنگ نعمت است.
آثار این برکت نعمت شیرینی آن همان آغاز جنگ (دفاع مقدس) است نه با پذیرش قطعنامه.
چرا که علی‌ رغم پیروزی قاطع رزمندگان اسلام (جمهوری اسلامی ایران) این پیروزی به ذائقه رزمندگان اسلام و ملت ایران خوش و شیرین نیامد.
زیرا حضرت امام خمینی(ره) پذیرش قطعنامه را به جام زهر و تلختر از آن تعبیر کردند.
دراین مقاله مختصر تلاش شده است تا گریزی هر چند کوتاه به این هفته دفاع مقدس داشته باشیم

مقاله کوتاه درباره هفته دفاع مقدس

مقاله کوتاه درباره هفته دفاع مقدس
مقاله کوتاه درباره هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس یعنی چه؟
هفته دفاع مقدس یعنی
زنده کردن و صیانت از ارزشهای نابی همچون اتحاد؛ برادری؛ ایمان و اعتقاد راسخ به خداوند تبارک وتعالی؛ وطن دوستی؛ راز ونیازهای خاضعانه در دل سنگرها
هفته دفاع مقدس یعنی
بازخوانی و مرور خاطرات تلخ و شیرین دفاع ملتی که خواهان زندگی آبرومندانه بوده و از سوی دشمنان قسم خورده اش مورد هجمه همه جانبه قرار گرفته بود.
هفته دفاع مقدس یعنی
در برابر هیچ قدرت و ابر قدرتی که به خاک پاک کشورت حمله کرده باشد؛ نباید هراس به دل راه داد و جز در برابر ذات اقدس الهی در مقابل هیچ  زورگویی که حتی به مجهزترین سلاحها مسلح است؛ خم به ابرو نیاورد.
هفته دفاع مقدس یعنی
با داریت و دور اندیشی و همدلی؛ تهدیدهای فراروی کشورت را به فرصت تبدیل کنی و از اینکه تو هم  دراین میانه سهم داشته اید خوشحال و مسرور باشید.
هفته دفاع مقدس یعنی
در اوج مظلومیت ها  و بی کسی ها؛ یار هم شدن و در پرتو اتحاد توام با ایمان پیروزی های درخشان کسب کردن.
هفته دفاع مقدس یعنی
به هنگام مجروح و غرقه به خون شدن در میدان نبرد؛ خنده برلبت محو نگردد و در همان وضعیت هم به همسنگرانت روحیه ببخشی.
هفته دفاع مقدس یعنی
 
یادآوری خوبی ها. شاید برخی بپرسند مگر در جنگ که مظهر خون ریزی است خوبی هم وجود دارد؟ باید گفت هرجنگی مظهر ددمنشی و خون ریزی نیست. کسانی که در دفاع از دین؛ میهن؛ حیثیت ؛ ناموس و شرف خود و ملت خویش بر می خیزند؛ تجلی عینی و واقعی خوبی ها و زیبایی ها هستند.
هفته دفاع مقدس یعنی:
چو ایران نباشد  تن من مباد      بدین بوم  و بر زنده یک تن مباد
: نی نای

دیدگاه‌ها

 1. علیرضا

  جنگ هشت ساله ایران و عراق یکی از فاجعه های تاریخ بشری در قرن بیستم است. پس از گذشت ۱۷ سال از خاتمه این جنگ، هنوز بررسی و پژوهشی مستقل درباره مسایل این جنگ در جمهوری اسلامی در فراسوی «خط قرمز» قرار دارد .
  نگارنده این سطور طی دو دهه گذشته در خارج از کشور در فصلی از یک کتاب (تحقیقی درباره تاریخ انقلاب ایران) و در چندین مقاله و نیز در گفتگوهای رادیو و تلویزیونی، مطالعات و بررسی های خود را درباره گوشه هایی از تاریخ جنگ ایران و عراق بازتاب داده است.
  اینک به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد شروع جنگ ایران و عراق، این نوشتار دو پرسش درباره جنگ ایران و عراق که رژیم جمهوری اسلامی همواره آنها را به اَشکال مختلف تحریف می کند، در دو بخش مورد نقد و بررسی قرار می دهد.
  بخش اول: به علل شروع جنگ ایران و عراق اختصاص دارد که در این رابطه کوشش می شود تا نظرم را درباره این پرسش که آیا جنگ ایران و عراق اجتناب پذیر بوده است، به قضاوت بگذارم.
  بخش دوّم: بررسی سیاست جنگ طلبانه جمهوری اسلامی پس از آزادسازی خرمشهر است که در این رابطه کوشش می شود تا نادرستی به کار بردن اصطلاح «دفاع مقدس هشت ساله» که تحریف تاریخ جنگ است، نشان داده شود.

 2. علیرضا

  سی و یکم شهریورهمیشه یادآور شروع جنگ تحمیلی وحمله همه جانبه رژیم بعث عراق به سرکردگی صدام با حمایت آمریکای جنایتکار و اسرائیل غاصب علیه جمهوری اسلامی ایران است،این روزبه عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.تقریبا بیست ماه ازپیروزی انقلاب اسلامی گذشته بودودولت نوپای جمهوری اسلامی ایران مشغول بهسازی و مرمت سازی سازمانهاوتشکیلات دولتی بوده ونیروهای مسلح هنوزسازماندهی وآمادگی لازم و کافی برای مقابله نداشتند.درچنین موقعیتی میهن اسلامی موردتهاجم استکبارومزدوران منطقه ای واقع شد.رژیم بعثی صدام که ازهمان آغازپیروزی انقلاب اسلامی ازبیداری اسلامی ملت عراق وسایرملل اسلامی منطقه به وحشت افتاده ورویای ژاندارمی منطقه رادرخطرمیدیدباچراغ سبزابرقدرتهای وقت،پس ازماههاتحرک محدودمرزی،درتاریخ۳۱/۶/۱۳۵۹حمله تمام عیارزمینی،دریایی وهوایی راعلیه جمهوری اسلامی ایران شروع کرد.در این مقاله ابتدا به بیان اهداف و اهمیت و ضرورت تحقیق اشاره کرده ام وسپس در قدم بعدی از سرداران دفاع مقدس و نقش این عزیزان در دفاع مقدس سخن به میان آورده ودر گام بعدی به اهداف تحقیق از ابعاد کلی و جزئی پرداخته شده بعد از اهداف تحقیق به تعریف مفهوم ارزش اشاره شده و تعریف ارزش دفاع مقدس را از دیدگاه های مختلف بیان کرده وبیانات مقام معظم رهبری و بنبانگذار جمهوری اسلامی ایران را در این مورد به رشته تحریر در آورده و علل شروع جنگ علیه ایران اسلامی و مسببین این جنگ نیز از دیگر موضوعات مورد بحث بنده در این مقاله بوده و نقش آمریکا و اسرائیل و هدف آنها از راه اندازی جنگ تحمیلی علیه ایران و ناکامی این عمال از دیگر موضوعات می باشد و اشاره ای به بخشنامه ۵۹۸ نیز از منظر حضرت امام (ره)شده و همچنین روزنامه های دفاع مقدس نیز از دیگر مطالبی است که بنده از مطالب و موضوعات آنها بهره جسته و سعی کرده ام مقاله در خور دفاع مقدس وجهادگران این عرصه مقدس بنویسم تا توانسته باشم گوشه ای از زحمات این تلاش گران عزیز و توانمند جمهوری اسلامی ایران را جبران کرده باشم هر چند که برای کسانی که در دفاع مقدس و پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشته اند هیچ جایزه ای نمی شود تعیین کرد در پایان از صحیفه نور نیز در بهتر شدن مقاله استفاده شده است امید می رود تا با این مقاله توانسته باشم دل عزیزان دفاع مقدسی را خوشحال کرده باشم تا بدانند که این عزیزان هیچ وقت از یاد مردم قهرمان ایران نرفته و همیشه در قلب مردم جاویدان خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *