جزئیات جریان اعتراضات و درگیری در اهواز در ۹ فروردین ۹۷ + عکس

تداوم تجمع عرب‌ های اهواز در اعتراض به “رفتارهای نژادپرستانه”
درگیری در اهواز امروز – تظاهرات اهواز – کلیپ تظاهرات در اهواز – اخبار تظاهرات اهواز – اعتراض مردم

جزئیات جریان اعتراضات و درگیری در اهواز در ۹ فروردین ۹۷ + عکس

مردم اهواز همیشه یکی از پایه های اعتراضی ایران بوده اند و هیچ گاه در برابر توهین یا ظلم بیکار ننشسته اند
در عید سال ۹۷ به هر صورت در برنامه ای نسبت به عرب های ایران و به خصوص اهواز توجه نشد و این موضوع ندید گرفتن این قوم در ایران باعث اعتراضات دامنه دار در اهواز شده است.
تظاهرات و اعتراضات مردم عرب اهواز در اعتراض به آنچه آن را “رفتارهای نژاد پرستانه” می‌خوانند ادامه دارد.
آنها خواستار عذرخواهی مسئولان و توبیخ عوامل ساخت یک برنامه “توهین‌ آمیز” تلویزیونی هستند و به “انکار هویت” خود اعتراض دارند.
شهروندان عرب اهواز در اعتراض به آنچه آن را رفتارهای نژادپرستانه می‌خواندند، در برابر صدا و سیمای خوزستان تجمع کردند
تظاهرات و اعتراضات مردم عرب ‌اهواز امروز پنجشنبه (۹ فروردین/ ۲۹ مارس) نیز برای دومین روز پیاپی در اعتراض به آنچه آن را “رفتارهای نژادپرستانه” صدا و سیمای جمهوری اسلامی در “انکار هویت” خود می‌خوانند، ادامه یافت.
ویدئوها و تصاویری که در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌ دهد که شمار زیادی از شهروندان عرب اهواز در روز پنجشنبه هم با تجمع در خیابان نادری این شهر، به تظاهرات اعتراضی خود علیه رسانه حکومتی ایران ادامه داده‌ اند.

جزئیات جریان اعتراضات و درگیری در اهواز در ۹ فروردین ۹۷ + عکس

عکس اعتراضات و درگیری در اهواز در 9 فروردین 97
عکس اعتراضات و درگیری در اهواز در ۹ فروردین ۹۷

آنها با سر دادن شعار به همراه پایکوبی سنتی مردان و هلهله زنان عرب، اعتراض خود به آنچه آن را “انکار هویت” خود می‌خوانند بیان می‌ کنند.
روز گذشته نیز گروه کثیری از شهروندان عرب اهواز با تجمع در برابر ساختمان صدا و سیمای خوزستان، به اقدامی که آن را “رفتارهای نژادپرستانه” می‌خواندند، اعتراض کردند.
آنان به اقدام “توهین‌ آمیز” شبکه ۲ تلویزیون معترض بودند.
این حرکت اعتراضی متوجه برنامه‌ ای تلویزیونی در روز دوم فروردین‌ ماه بوده که مجری آن عروسک‌ هایی را با لباس اقوام مختلف روی نقشه ایران و در جایی که این اقوام زندگی می‌ کنند می‌ چسباند.
اما روی منطقه اهواز به جای عروسک نماد مردم عرب، عروسک دیگری را قرار داد.
مردم عرب خوزستان این اقدام را حذف قوم عرب از نقشه ایران دانسته‌ اند.
تجمع‌ کنندگان معترض با سر دادن شعارهایی به زبان عربی و فارسی همراه با پایکوبی سنتی خود، خواستار عذرخواهی مدیران صدا و سیما از شهروندان عرب و توبیخ عوامل ساخت این برنامه بودند.

نتیجه اعتراضات مردم عرب اهواز

خبرگزاری‌ های ایران نوشته‌ اند که در ادامه تجمع روز گذشته، تعدادی از مدیران صدا و سیمای مرکز خوزستان با حضور در جمع معترضان بر “مطالبات به‌ حق، قانونی و شرعی” آنان تأکید کرده و اعلام کرده‌اند که :
“هم‌ زمان با نامه آیت‌ الله کعبی و اعتراض نمایندگان مجلس مراتب به تهران منعکس” خواهد شد.
عباس کعبی، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان، چند روز پیش در پی “حذف مردم عرب خوزستان از برنامه‌ های صدا و سیما” در نامه‌ ای به عبدالعلی عسکری، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی، خواستار عذرخواهی رسمی او شده بود.
کعبی همچنین ضمن درخواست جلوگیری از “تکرار اشتباهات پرهزینه”، “تحریک قومیت‌ ها” را “بسیار خطرناک و یک حرکت ضدانقلابی” دانسته بود که به گفته‌ او، “مخاطرات امنیتی و آثار مخرب اجتماعی فراوانی” خواهد داشت.
رسانه‌ های ایران همچنین مدعی شده بودند که پس از سخنان مسئولان صدا و سیما در جمع معترضان، آنان “ضمن پایان دادن به تجمع مسالمت‌ آمیز خود” اعلام کرده‌اند که “با توجه به پیگیری‌ های انجام‌ شده منتظر معذرت‌ خواهی متولیان برنامه ۲ سیما خواهند بود”.
به گفته این رسانه‌ ها، معترضان سپس اعلام کرده‌اند که «با توجه به وعده مسئولان استان، دیگر برگزاری هرگونه تجمع را به مصلحت نمی‌دانند».

جزئیات جریان اعتراضات و درگیری در اهواز در ۹ فروردین ۹۷ + عکس

منبع : خبرگزاری ها
: نی نای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *