بیوگرافی خلبان علی اقبالی دوگاهه که بدنش دو نیم شد

به یاد خلبان علی اقبالی دوگاهه که بدنش دو نیم شد
فیلم شهادت علی اقبالی دوگاهه – فرزند شهید علی اقبالی دوگاهه – دکتر افشین اقبالی دوگاهه – وصیت نامه شهید علی اقبالی دوگاهه
بیوگرافی دکتر افشین اقبالی دوگاهه – پسر شهید علی اقبالی

بیوگرافی خلبان علی اقبالی دوگاهه که بدنش دو نیم شد

سید علی اقبالی دوگاهه زادهٔ ۷ شهریورماه ١٣٢۶ اهل رودبار جوان‌ ترین استاد خلبان و سرلشکر نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.
سید علی اقبالی دوگاهه زادهٔ ۷ شهریورماه ١٣٢۶ محله دوگاهه پایین بازار رودبار گیلان بود.
سید علی اقبالی دوگاهه مدرک دیپلم خود را از دبیرستان امیرکبیر تهران گرفت
و در ۱۳ آذرماه ۱۳۴۶ به استخدام نیروی هوایی شاهنشاهی ایران درآمد.
وی پس از گذراندن آموزش‌های تخصصی و مهارت‌های فنی و انجام پرواز مقدماتی با هواپیمای پاپ و اف-۳۳ در دانشکده پرواز، در ۲۵ مرداد ۱۳۴۷ برای تکمیل دوره خلبانی به پایگاه هوایی ویلیامز شهر فنیکس ایالت آریزونای آمریکا فرستاده شد.
پس از بازگشت از این دوره، دوگاهه در ۴ بهمن ۱۳۴۸ به عنوان افسر خلبان شکاری تاکتیکی نیروی هوایی شاهنشاهی ایران فعالیت خود را آغاز نمود.
در سال ۱۳۵۳ سروان اقبالی جهت گذراندن دوره کارشناسی تفسیر عکس‌های هوایی و مدیریت اطلاعات و عملیات هوایی دوباره به آمریکا فرستاده شد.

به یاد خلبان علی اقبالی دوگاهه که بدنش دو نیم شد

به یاد خلبان علی اقبالی دوگاهه که بدنش دو نیم شد
به یاد خلبان علی اقبالی دوگاهه که بدنش دو نیم شد

علی اقبالی دوگاهه در طی دوران فعالیتش مسئولیت‌هایی در پایگاه‌های بوشهر، دزفول، تبریز و ستاد نیروی هوایی تهران داشت و همچنین سرپرست پست‌های راهبردی معلم خلبانی، رئیس شعبه اطلاعات و عملیات فرماندهی گردان ۲۳ شکاری و در معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افسر ناظر اجرای طرح‌های عملیاتی بود.
علی اقبالی دوگاهه در سال ۱۳۵۴ ازدواج کرده و صاحب یک پسر بود.
سرگرد خلبان علی اقبالی دوگاهه پس از انقلاب اسلامی بعد از آغاز جنگ ایران و عراق، با انجام پروازهای شناسایی و آموزشی، داوطلبانه به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست.

آخرین عملیات و مرگ علی اقبالی دوگاهه

سرگرد علی اقبالی دوگاهه در ۱ آبان ۱۳۵۹ در یک مأموریت برون‌مرزی به عنوان سرگروه با هدف بمباران یکی از سایت‌های رادار شهر موصل اعزام شد.
دو فروند هواپیمای اف-۵ پس از رسیدن به منطقه و عدم مشاهده هدف نخست برای بمباران پادگان العقره در حوالی پایگاه هوایی کرکوک به عنوان هدف دوم، تغییر مسیر دادند.
پس از بمباران این پادگان، در راه بازگشت هواپیمای وی مورد اصابت موشک قرار گرفت و در ۳۰ کیلومتری شرق موصل پس از اجکت، سقوط کرد.
پس از سقوط هواپیمای وی و دستگیری استاد خلبان ۳۱ ساله در عراق، به دستور مؤکد صدام حسین مبنی بر برخورد شدید با خلبانان و فرماندهانی که لیستشان در فهرست سیاه ارتش عراق بود
به دلیل ضربات مرگباری که خلبان علی اقبالی دوگاهه به نیروهای عراقی وارد آورده بود توسط یگانهای بعثی در محل استقرار نیروها، با طناب به دو جیپ بسته شده و بدنش را به دو نیم کرده آنگاه نیمی را در گورستان محافظیه شهر نینوا و نیمه دیگر آن را در قبرستان زبیر شهر موصل به خاک سپردند.
پس از ۲۲ سال و با پیگیری کمیته جستجوی اسرا و مفقودین و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در پنجم مرداد سال ۸۱ بازمانده پیکر علی اقبالی دوگاهه به ایران بازگشت و در قطعه شهدای جنگ ایران و عراق بهشت زهرا به خاک سپرده شد
منبع : ویکی پدیا
: نی نای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *