مرگ استاد احسان یارشاطر مدیر ایرانیکا + بیوگرافی

احسان یارشاطر، بنیان‌ گذار مرکز ایران‌ شناسی در آمریکا و مدیر تدوین دانشنامه ایرانیکا در سن ۹۸ سالگی در کالیفرنیا در گذشت.

احسان یارشاطر (۱۴ فروردین ۱۲۹۹ در همدان – ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ در کالیفرنیا) بنیان‌گذار مرکز مطالعات ایران‌ شناسی و استاد بازنشسته مطالعات ایرانی در دانشگاه کلمبیا نیویورک بود.

وی نخستین ایرانی است که پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا به مرتبه استادی رسید.

احسان یارشاطر همچنین بنیان‌ گذار و سرویراستار دانشنامه ایرانیکا بوده‌است که در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک مستقر است و از آغاز دههٔ ۱۹۷۰ نزدیک به ۴۰ ویراستار و ۳۰۰ نویسنده از سراسر آمریکا، اروپا و آسیا با آن همکاری داشته‌اند.

مرگ استاد احسان یارشاطر مدیر ایرانیکا + بیوگرافی

مرگ استاد احسان یارشاطر مدیر ایرانیکا + بیوگرافی
مرگ استاد احسان یارشاطر مدیر ایرانیکا + بیوگرافی

احسان یارشاطر ویراستاری سه مجلد از تاریخ ایران کمبریج را هم به عهده داشته و نویسنده شانزده جلد کتاب تاریخ ادبیات ایران است.

احسان یارشاطر دانش‌ آموختهٔ دوره دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران و دانش‌ آموخته دوره دکترای زبانشناسی ایرانی در مدرسه مطالعات مشرق‌ زمین و آفریقا دانشگاه لندن بود و از شاگردان ایرانی والتر هنینگ و مری بویس به‌ شمار می‌ آید.

احسان یارشاطر در سال ۲۰۱۵ جایزهٔ بیتا را پذیرفت.

ایرانیکا

در سال ۱۳۴۷ به پیشنهاد یارشاطر و با بودجه ۲ میلیون دلاری سازمان برنامه و بودجه ایران کار تدوین دانشنامه ایرانیکا آغاز شد

پس از انقلاب ۱۳۵۷ بودجه ایرانیکا قطع شد و با تلاش‌ های یارشاطر بنیاد ملی علوم انسانی آمریکا عهده‌ دار هزینه‌ های ایرانیکا شد.

احسان یارشاطر برای تأمین هزینه‌ های ایرانیکا بخشی از مجموعه آثار تاریخی خود را به ارزش ۳ میلیون دلار بفروش رساند که بعضی از این آثار اکنون در موزه متروپولیتن نیویورک هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *