جریان ایرانارشیسم و علی عبدالرضایی چیست ؟

معنی ایرانارشیسم – ایرانارشیسم چیست – ایرانارشیسم یعنی چی – ایرانارشیسم ویکی پدیا – علی عبدالرضایی

شعر علی عبدالرضایی – آنارشیسم

بررسی جریان ایرانارشیسم و علی عبدالرضایی

ایرانارشیسم و علی عبدالرضایی جریانی است تا حدودی مانند ری استارت که سر و صدای زیادی به پا نموده به خصوص در توییتر

کلمه ایرانارشیسم و علی عبدالرضایی چند ماهی است که بر سر زبان ها افتاده است که در این مطلب به آن می پردازیم

بر اساس اطلاعاتی که از سایت های مرتبط با این اسم یا گروه در اینترنت و ویکی پدیا موجود است می توان گفت این کلمه قدمت زیادی ندارد و از اصطلاحات ساخته شده توسط علی عبدالرضایی می باشد.

با توجه به اطلاعات موجود می توان این کلمه را چنین معنی کرد :

ایرانارشیسم از ترکیب دو کلمه ایران و آنارشیسم می باشد به همین دلیل ابتدا باید کلمه آنارشیسم را بدانیم و بعد آن را با ایران ترکیب کنیم تا معنای آن را متوجه شویم.

آنارشیسم در ویکی پدیا چنین تعریف شده است :

« اقتدارگریزی، سروری‌ستیزی یا آنارشیسم

(به انگلیسی: Anarchism)

در زبان سیاسی به معنای نظامی اجتماعی و سیاسی بدون دولت، یا به طور کلی جامعه‌ ای فاقد هرگونه ساختار طبقاتی یا حکومتی است.

آنارشیسم، برخلاف باور عمومی، خواهان «هرج و مرج» و جامعهٔ «بدون نظم» نیست، بلکه همکاری داوطلبانه را درست می‌داند که بهترین شکل آن ایجاد گروه‌های خودمختار است.

طبق این عقیده، نظام اقتصادی نیز در جامعه‌ای آزاد و بدون اجبارِ یک قدرتِ سازمان‌ یافته بهتر خواهد شد و گروه‌ های داوطلب می‌ توانند بهتر از دولت‌ های کنونی از پس وظایف آن برآیند.

آنارشیست‌ ها به طور کلی با حاکمیت هرگونه دولت مخالفند و دموکراسی را نیز استبداد اکثریت می‌ دانند (که معایبش کمتر از استبداد سلطنتی است).

جریان ایرانارشیسم و علی عبدالرضایی چیست ؟

جریان ایرانارشیسم و علی عبدالرضایی چیست ؟
جریان ایرانارشیسم و علی عبدالرضایی چیست ؟

آنارشیسم شامل مخالفت با اقتدار یا هر گونه سازمان با ساختارهای طبقاتی در هر رابطه انسانی است و به سیستم دولت محدود نمی‌شود و به عنوان یک تئوری بی‌تعصب، آنارشیسم تساوی در بسیاری از جریان‌های فکری را خواهان است.

آنارشیسم یک تئوری جهان بینی خاص ارائه نمی‌دهد و مانند دیگر نظریه‌ها در حال تغییر است.

آنارشیسم خود زیر نحله‌ های پرشماری دارد، که جز در یکی دو اصل بنیادین شباهت چندانی با هم ندارند.

مکاتب فکری آنارشیسم می‌تواند اساساً متفاوت باشد، به طور مثال آنارشیسم هر چیزی از فردگرایی مطلق تا جمع‌گرایی کامل را حمایت می‌کند.

آنارشیسم معمولاً به عنوان ایدئولوژی چپ رادیکال در نظر گرفته می‌شود و بیشتر اقتصاد آنارشیستی و فلسفه حقوق آنارشیستی از تفاسیر ضد استبدادی کمونیسم، اقتصاد مشارکتی، سندیکالیسم و همکاری متقابل تأثیر گرفته‌ است »

اما آنطور که مشخص هست علی عبدالرضایی آنارشیسم ملی گرا را تبلیغ کرده و به همین دلیل آنارشیسم ایرانی را مطرح نموده و در پی ساخت آن می باشد و به این شکل اسم ایرانارشیسم را بر روی آن گذاشته است.

و البته ویژگی کلی دیگری که در آنارشیسم علی عبدالرضایی مطرح هست یکی از آنها سوسیال بودن آن هست به عبارتی هر دو برای ساختن جامعه‌ ای می‌کوشند که در آن هر کس در حد توانایی‌ های خویش در خوشبختی اجتماع بکوشد و تا آنجا که نیاز می‌ دارد از خدمات اجتماع بهره‌ مند شود

چگونگی شکل گیری گروه ایرانارشیسم

گروه ایرانارشیسم آن طور که مشخص است بعد از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ شکل گرفت. آن طور که گفته اند و آورده اند گروه ایرانارشیسم از همان گروه تلگرامی ایرانارشیسم رشد کرده است این گروه در ابتدا یک گروه ادبی با نام کالج شعر علی عبدالرضایی بوده است البته مدتی هم در قالب کارگاه دموکراسی فعالیت داشت که در نهایت به ایرانارشیسم تبدیل شد.

و بعد از ماه ها این گروه تلگرامی تبدیل به یک گروه پارتیزانی و مخالف جمهوری اسلامی شده و فعالیت می کند به هر صورت این جریان در حال رشد این روز ها سر و صدای زیادی به پا کرده به خصوص در توییتر البته فعالیت اصلی این گروه یا جریان یا حزب به قول خود رهبر آن، در تلگرام می باشد و به خصوص در گروه تلگرامی

علی عبدالرضایی کیست :

علی عبدالرضایی (Ali Abdolrezaei)

متولد ۲۱ فروردین ۱۳۴۸ شاعر، نویسنده، نظریه‌ پرداز ادبی ایرانی‌ است که تاکنون ۵۸ عنوان کتاب در زمینهٔ تألیف و ترجمه منتشر کرده‌ است.

پیش از سال ۲۰۰۱، زمانی‌ که مجبور به ترک ایران شد، از خلاق‌ ترین شاعران جریان شعر نو فارسی به‌ شمار می‌رفت.

علی عبدالرضایی از آن زمان بسیار پرکار بوده و اگرچه کتاب ” Short and little like i” را به زبان انگلیسی سروده‌ است

شعر و داستان فارسی زمینهٔ اصلی کار اوست

علی عبدالرضایی همینک و بعد از اعتراضات دی ماه ۹۶ وارد فعالیت های جدی سیاسی شد و تبدیل به یک لیدر سیاسی گردید.

منبع : ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *